شاخص عملکرد سطح یا لول گیج مغناطیسی

نحوه عملکرد شاخص عملکرد سطح یا لول گیج مغناطیسی

تعریف شاخص سطح :

شاخص عملکرد سطح یا لول گیج مغناطیسی دستگاه هایی هستند که در اندازه گیری سطح مایعات در کاربردهای مختلف صنعتی استفاده می شوند. این دستگاه ها برای تعیین سطح مایع در مخازن ، طبل ها استفاده می شوند. مخازن تحت فشار و غیره
شاخص های سطح بسیاری وجود دارد که متناسب با نیازهای برنامه های مختلف است. به طور معمول ، مایعات در صنایع بسیار تجاری به اشکال مختلف استفاده می شود. بدون دستگاه های مناسب ، یافتن مقدار و سطح مایعات ذخیره شده بسیار دشوار خواهد بود. همچنین ، در شرایط خاص که ماهیت مایع خطرناک است یا محلی که مایعات در آن ذخیره می شود از چنان ماهیتی برخوردار است که دستیابی به سطح آن غیرممکن است ، در این صورت شاخص های سطح از اهمیت بالایی برخوردار هستند.
بسته به نوع برنامه مورد استفاده ، نوع نشانگر سطح باید انتخاب شود. به عنوان مثال ، در صنعت فرآیند ، از شاخص های سطح لوله ای برای نشان دادن سطح مایع بصری بهتر استفاده می شود. اگر برای اندازه گیری سطح نوع غیر تماسی باشد ، از شاخص های نوع رادار یا نشانگرهای نوع اولتراسونیک استفاده می شود.

انواع شاخص های سطح

انواع مختلفی از شاخص های سطح وجود دارد که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند.

 • شاخص های سطح شفاف در صنایع شیمیایی و کودهای پتروشیمی بسیار مفید است. از آنجا که مایع در فشار بالا و دمای بالا ذخیره می شود ، نشانگر سطح شفاف برای یافتن سطح مایع بسیار مفید است.

 

 • شاخص های سطح رفلکس برای کاربردهایی است که شامل دمای بالا ، فشار زیاد و استفاده از مایعات خورنده است. مایعات بی رنگی که در این دستگاه استفاده می شود ، وضوح بیشتری در نشان دادن سطح می دهد.

 

 • نشانگرهای سطح مغناطیسی پیروان قرمز هستند که به شاخص های سطح مغناطیسی ( لول گیج ها ) نیاز دارند. از شناورهای استوانه ای و آهن ربا های قدرتمند برای یافتن سطح مایع استفاده می شود. حرکت شناور توسط کپسول های مغناطیسی دنبال می شود ، بنابراین سطح نشان داده می شود. این نوع اندیکاتورها از دید خوبی برخوردار بوده و استفاده از آن کاملاً ایمن است زیرا حاوی محفظه فلزی غیر شکننده است.

سطح سنج شفاف

اصول کار

جدا از سطح سنجهای لوله شیشه ای ، سطح سنجهای شفاف همیشه دارای دو لیوان شفاف صفحه ای هستند که مایع درون آنها قرار دارد. سطح مایع در نتیجه شفافیت متفاوت دو محیط و در بعضی موارد (برای بخار آب) ، با انتقال به بالا به سطح جداسازی (بین مواد مایع و گازی) منبع نور واقع در پشت نشان داده می شود. از سنج ، پرتوهای آن کاملاً به مشاهده گر منعکس می شود.

برنامه های کاربردی

اندازه گیرهای سطح شفاف تقریباً برای همه تاسیسات مناسب هستند. در واقع آنها اجازه می دهند:

 • استفاده از سپرهای میکا یا سپرهای پلی تری فلوئوروکلرو اتیلن برای محافظت از شیشه در برابر خوردگی مایع فرآیند.
 • مشاهده رابط
 • مشاهده رنگ مایع.
این ساز از یک بدنه فلزی ساخته شده است که برای تهیه محفظه داخلی و یک یا چند شیشه جلویی (در هر طرف سنج) تراش خورده است. روی هر پنجره یک شیشه شفاف مخصوص صفحه با مقاومت بالا با درزگیر و صفحه پوشش فلزی که توسط پیچ و مهره نگهداری می شود استفاده می شود. محفظه با اتصالات متقاطع و انتهای فلنج ، رشته ای یا جوش داده شده به ظرف متصل می شود. معمولاً ، بین ابزار و انتهای اتصال آن ، دریچه هایی تعبیه می شوند تا رضایت لوله کشی قطع کننده و جدا کردن سطح سنج بدون تخلیه ظرف را داشته باشند. شیرهای تخلیه را می توان برای عبور اتصالات دستگاه نیز نصب کرد.
برای جلوگیری از نشت در صورت شکستن شیشه ، دستگاه ایمنی کنترل توپ را می توان در اتصالات متقاطع یا شیرهای خاموش تهیه کرد. این نوع شاخص برای آب / بخار مناسب است. برای محافظت از سطوح شیشه ای در برابر خوردگی سیال فرآیند ، می توان سطح محافظ سطح شفاف را با سپرهای Mica یا محافظ های Polytrifluorochloroethilene مجهز کرد. این نوع اندیکاتور برای مایعات بی رنگ و بسیار سیال مناسب است.
در بعضی موارد (به عنوان مثال برای آب / بخار) بهترین نتیجه با انتقال به بالا بر روی سطح جداسازی (مایع / بخار یا بخار رابط) ، یک منبع نور ، واقع در پشت سنج ، به دست می آید که اشعه های آن کاملاً ناظر به ناظر منعکس می شود.

سطح سنج رفلکس

اصول کار

اصل کار اندازه گیری سطح شیشه رفلکس بر اساس قوانین شکست و انعکاس نور است. اندازه گیرهای سطح شیشه رفلکس از عینکهایی استفاده می کنند که صورت آنها به سمت محفظه ای باشد که دارای شیارهای منشوری با زاویه مقطع 90 درجه است. هنگامی که در حال کار است ، محفظه با مایع در منطقه پایین تر و گازها یا بخارات در منطقه فوقانی پر می شود. سطح مایع با روشنایی متفاوت شیشه در مایع و در منطقه گاز / بخار متمایز می شود. اندازه گیرهای سطح رفلکس به روشنایی خاصی احتیاج ندارند: نور روز محیط کافی است. فقط در طول شب باید یک نور مصنوعی تهیه شود.

روشنایی متفاوت در این دو منطقه به شرح زیر بدست می آید:

منطقه مایع

این منطقه وقتی که سنج کار می کند کاملاً تاریک به نظر می رسد و همانطور که در بالا گفته شد روشن می شود. با توجه به ساخت و ساز ، بیشتر اشعه های نور محیطی که در صورت خارجی شیشه رخ می دهد کاملاً عمود بر صورت گفته شده هستند و بنابراین شیشه منحرف نمی شود . این اشعه ها با شیب تقریبی به رابط شیشه / مایع می رسند. 45 درجه زاویه بحرانی شیشه / مایع همیشه برتر از 45 درجه است. بنابراین اشعه هایی که در زاویه بحرانی اتفاق می افتند (عملاً کل) در مایع شکسته می شوند و از آنجا که دیواره های داخلی محفظه سنج منعکس نمی شوند ، نمی توان اشعه ها را از خارج دید. در واقع این منطقه برای ناظر تاریک و تقریباً سیاه به نظر می رسد.

منطقه گاز / بخار

این منطقه برای ناظر تقریباً نقره ای روشن به نظر می رسد. در مورد منطقه مایع ، اشعه های نور با زاویه ای در حدود 45 درجه به رابط بخار شیشه / گاز می رسند. از آنجا که این زاویه از زاویه بحرانی بخار شیشه / گاز بیشتر است ، اشعه ها شکسته نمی شوند ، بلکه کاملاً منعکس می شوند و 90 درجه می چرخند ، بنابراین دوباره با نزدیکترین زاویه 45 درجه به نزدیکترین رابط شیشه / گاز-بخار می رسند. به همین دلیل منعکس شده و 90 درجه به سمت ناظری که منطقه برای او نقره ای روشن به نظر می رسد ، چرخانده می شود.

برنامه های کاربردی

از اندازه گیرهای سطح شیشه رفلکس می توان در بیشتر موارد استفاده کرد و از نظر: مزایای بسیار زیاد: هزینه اولیه پایین ، کارکرد پایین ، سطح آسان خواندن ، مزایای زیادی را ارائه می دهد.
به عنوان مثال ، از سنجهای سطح رفلکس نمی توان استفاده کرد:

 • وقتی باید سطح جدایی بین دو مایعات خوانده شود (رابط).
 • هنگامی که علاوه بر نشانگر سطح ، مشاهده رنگ مایع مورد نیاز است.
 • هنگامی که سیال فرآیند بخار آب با فشار بالا است ، از آنجا که در این حالت شیشه باید با استفاده از سپرهای میکا از اثر حلال آب دیگ محافظت شود.
 • هنگامی که مایع فرآیند به گونه ای است که می تواند باعث خوردگی شیشه شود (به عنوان مثال محلول های قلیایی با درجه حرارت بالا یا اسید هیدروفلوئوریک) ، از آنجا که برای محافظت از شیشه باید از سپرهای ایکا یا محافظ های پلی فلوئوروکلرو اتیلن استفاده شود.

سطح سنج مغناطیسی

Magnetic Level Gauge ابزاری برای خواندن نشانه ای از سطح در هر کارخانه یا شرایط عملیاتی است که باعث تعمیر و نگهداری رایگان ، امنیت پیشگیرانه در برابر نشت ، ایمنی محیطی ، استفاده بی خطر و بدون مشکل با مواد شیمیایی تهاجمی ، آلاینده ، مضر یا سمی ، قابل اشتعال یا مواد منفجره ، نوری رابط مایع مشابه

اصول کارکرد، اصول عملکرد

عملکرد اندازه گیری سطح مغناطیسی براساس برخی از اصول اولیه فیزیکی است:

 • اصلی که به موجب آن مایع موجود در شناورهای ارتباطی همیشه در یک سطح است
 • اصل Archimede که طبق آن یک بدن غوطه ور در مایع شناوری برابر با وزن مایع جابجا شده دریافت می کند
 • اصل جذب بین قطب های شمالی و جنوبی از دو آهن ربا دائمی و دافعه بین قطب های مشابه.

این اصل در سنجش سطح مغناطیسی دو کاربرد دارد:

 • ابتدا بین آهن ربا در شناور محفظه و هر آهن ربا از مقیاس نشانگر
 • دوم بین آهن ربا های مقیاس نشانگر

برنامه های کاربردی

دامنه کاربرد بسیار گسترده است و شامل تمام شرایطی است که مایعات وجود دارد:

 • در فشار بالا ، در دمای پایین یا زیاد
 • در فشار کم ، در دمای پایین یا زیاد
 • از نظر شیمیایی تهاجمی
 • آلاینده محیط زیست است
 • برای سلامتی افراد مضر یا مسموم است
 • قابل اشتعال یا انفجار
 • با مشخصات نوری یکسان از مراحل سوار شده (رابط)

طرح

سطح سنج مغناطیسی شامل موارد زیر است:

 

 • یک محفظه عمودی متشکل از یک لوله با قطر و ضخامت مناسب حاوی شناور که در آن آهنربا دائمی دقیقاً روی خط سطح مایع قرار می گیرد
 • دو لوله خرد افقی برای اتصال به کشتی حاوی مایع که می خواهیم سطح آن را بدانیم
 • برای جدا کردن سطح سنج ، دو شیر توقف (توصیه می شود ، اما اجباری نیست) روی هر لوله خرد
 • یک مقیاس نشانگر ، خارج از محفظه عمودی ، متشکل از یک مورد از مواد غیر مغناطیسی با روبرو شفاف که شامل مجموعه ای از آهن ربا های دائمی کوچک محصور در استوانه های کوچک است که می توانند بر روی محور افقی خود بچرخند.

این سیلندرها یک سطح خارجی را نشان می دهند که دارای دو رنگ متفاوت است. با توجه به جهت گیری هر آهن ربا (به دلیل عملکرد آهنربا در شناور) هر استوانه از خارج نیمی از سطح خود را از یک رنگ یا دیگری نشان می دهد.

مقیاس نشان دهنده یک رنگ (به عنوان مثال سفید) بر روی قسمت محفظه ای است که توسط گاز ، بخار یا فاز بخار در تضاد با رنگ دیگر (به عنوان مثال قرمز) بیش از منطقه محفظه گرفته شده توسط فاز مایع است. سیستم هشدار شناور آسیب دیده. سه سیلندر پایین مقیاس نشانگر در پایین تر از اتصال پایین سنج سطح مغناطیسی قرار می گیرند. از آنها برای کنترل کارایی شناور استفاده می شود. با صدمه دیدن شناور و غرق شدن آن در مایع ، این سه سیلندر سطح زرد را نشان می دهد. این سطح سنج ها برای خواندن رابط بسیار مناسب هستند: شناور سطح سنج فقط باید در مایع غرق شود و دارای وزن مخصوص کمتری باشد و روی مایع شناور باشد داشتن وزن مخصوص بالاتر

سطح سنج رفلکس در مقابل سنج سطح شفاف

سطح سنج رفلکس یک تکه شیشه است که در یک طرف رگ نصب می شود. از بیرون صاف است و در داخل آن مجموعه ای از منشورها قرار دارند که رو به مایع داخل رگ هستند. سطح سنج رفلکس از شیشه منشور برای اندازه گیری دقیق سطح مایع درون رگ استفاده می کند. هنگامی که نور با شیشه به بخشی از شیشه برخورد می کند که فاقد مایع است ، منشور نور را مستقیماً از اندازه گیری منعکس می کند.

این ناحیه “خشک” سنج رنگ نقره ای را نشان می دهد. سپس ، هنگامی که نور به بخشی از لیوان که توسط مایع پوشانده شده برخورد می کند ، نور از پشت محفظه منعکس می شود. آن قسمت “مرطوب” از اندازه گیری ، مایع را به رنگ سیاه نشان می دهد. دو رنگ متضاد یک خط مشخص برای تعیین خط ایجاد می کند ، که امکان مشاهده و اندازه گیری اندازه گیری را از چندین متری فاصله فراهم می کند.

برای اندازه گیری سطح رفلکس سه گزینه سری فشار وجود دارد: کم ، متوسط ​​و زیاد. کمترین دمایی که رفلکس سنج ها می توانند در آن قرار بگیرند -20 درجه فارنهایت است.

یک سطح سنج شفاف یک طراحی و ترکیب متفاوت است. یک سطح سنج شفاف غیر لوله ای دارای دو عینک شفاف صفحه ای خواهد بود. مایع بین دو لیوان است. سپس ، سطح مایع با شفافیت متفاوت دو رسانه نشان داده می شود. استثنا در این هنگام است که بخار اندازه گیری می شود ، که به سمت بالا بر روی سطح جدایی بین مایع و بخار منتقل می شود.

منبعی از نور در قسمت عقب سطح سنج شفاف قرار دارد که پرتوهای آن به سمت ناظر منعکس می شود تا اندازه گیری قابل تخمین یا خواندن باشد. یک سطح سنج شفاف تقریباً برای همه تأسیسات مناسب است و استفاده از سپرهای Mica را برای محافظت عالی از شیشه مجاز می داند (اگر محیط خورنده باشد ، به جای آن باید از سپرهای Kel-F استفاده شود).

قیمت شاخص عملکرد سطح یا لول گیج مغناطیسی

منبع

[ux_product_flip ids=”1786″]