نحوه کار شیر یکطرفه

نحوه کار شیر یکطرفه

نحوه کار شیر یکطرفه یا شیر خودکار (سوپاپ چک)

شیر های یکطرفه به طور کلی برای جلوگیری از برگشت جریان هوا یا آ ب در خطوط لوله نصب می شوند. سوپاپ چک اساساً یک شیر یک طرفه است که در آن جریان می تواند آزادانه یک طرفه کار کند ، اما اگر جریان چرخش پیدا کند ، شیر برای محافظت از لوله کشی ، شیرآلات دیگر ، پمپ ها و غیره بسته می شود. نصب شده ، چکش آب می تواند رخ دهد. چکش آب اغلب با یک نیروی شدید اتفاق می افتد و به راحتی به یک خط لوله یا اجزای آن آسیب می رساند.

ملاحظات هنگام انتخاب شیر یکطرفه یا شیر چک

هنگام انتخاب شیر چک مهم است که از سیستم خاص یک تحلیل هزینه و سود استفاده کنید. اغلب تمرکز بر کاهش هزینه و در عین حال به دست آوردن کمترین افت فشار ممکن است ، اما وقتی نوبت به بررسی سوپاپ ها می رسد ، ایمنی بالاتر برابر با افت فشار بیشتر است. بنابراین برای اطمینان از اینکه شیر سوپاپ به درستی از سیستم محافظت می کند ، باید هر سیستم به صورت جداگانه ارزیابی شود و عواملی مانند خطر چکش آب ، افت فشار قابل قبول و نتیجه مالی نصب شیر چک با ایمنی بیش از حد بالا حاشیه در برابر چکش آب باید در نظر گرفته شود. برای جزئیات بیشتر لطفاً به چگونگی انتخاب شیر کنترل مناسب بروید.

انواع مختلف شیرآلات یکطرفه

انواع مختلفی از شیرهای کنترل برای کاربردهای آب و فاضلاب موجود است. آنها به روش های مختلف کار می کنند اما هدف یکسانی دارند. AVK طیف گسترده ای از سوپاپ های چک نوسان ، سوپاپ های توپی ، دریچه های چک دیسک کج ، شیرهای کنترل صندلی مورب ، سوپاپ های کنترل نازل و شیرهای بی صدا را ارائه می دهد. متداول ترین نوع دریچه های کنترل آب و فاضلاب ، شیرهای کنترل سوئیچ و شیرهای توپی هستند:

  • سوپاپ های سوئیچ: سوئیچ سوئیچ با دیسک نصب می شود که روی لولا یا شافت تاب می خورد. دیسک از صندلی چرخانده می شود تا جریان به جلو جریان یابد و هنگامی که جریان متوقف می شود ، دیسک دوباره به صندلی چرخانده تا جریان معکوس را مسدود کند. وزن دیسک و جریان برگشتی بر خصوصیات خاموش شدن شیر تأثیر دارد.
  • سوپاپ های توپی: یک سوپاپ چک توپی با استفاده از توپی که در داخل شیر به بالا و پایین حرکت می کند ، عمل می کند. صندلی ماشینکاری شده متناسب با توپ است و محفظه بصورت مخروطی شکل هدایت توپ به داخل صندلی جهت آب بندی و جلوگیری از جریان معکوس است.

 

کاربرد شیر یکطرفه در پمپ آب

از شیر یکطرفه در خط لوله کشی و بعد از پمپ آب استفاده می کنند تا مانع از برگشت آب به درون پمپ شده و به آن آسیب مزند.

بهتر است تا قبل از پمپ ، شیر صافی قرار گیرد تا نخاله آب به درون پمپ نرود.

توضیح کلی

در سیستم پمپاژ ، آب با استفاده از پمپ از سطح پایین تر به سطح بالاتر منتقل می شود. مایع فقط در هنگام کار پمپ در یک جهت جریان می یابد. هنگامی که پمپ متوقف می شود ، جریان مایعات کاهش می یابد تا اینکه متوقف شود. از آنجا که خط لوله به طور کلی در حال افزایش است ، وقتی مایعات متوقف شود ، دوباره به پایین لوله برمی گردد. برای جلوگیری از ورود این معکوس جریان به داخل پمپ ، چاه یا ورودی ، یک شیر کنترل تعبیه شده است.
در بسیاری از موارد ، سرعت برگشت مایعات جای نگرانی نیست و شیرهای کنترل استاندارد عملکرد خوبی دارند. با این حال ، در سیستم های پمپاژ شده که امکان برگشت سریع جریان وجود دارد ، انتخاب شیر یکطرفه صحیح بسیار مهم است.
اگر پمپ متوقف شود و جریان جلو به عقب برگردد و خط را به سمت پمپ معکوس کند قبل از اینکه شیر یکطرفه کاملاً بسته شود ، جریان مجبور می شود درب سوپاپ را بر روی صندلی خود بکوبد. این سناریو تقریباً بلافاصله می تواند جریان معکوس را متوقف کند و این توقف آنی است که منجر به چکش آب لوله می شود. این می تواند صداهای بلند چکش تولید کند که سر و صدای شیر وارد شده به موقعیت نشسته نیست بلکه تحت این شرایط کشش لوله است.
موج فشار (موج) متعاقب آن می تواند صدمه قابل توجهی به سیستم از جمله ترک لوله ، ترکیدگی ، حفره و انفجار در اثر فشارهای خلا vac وارد کند. یادآوری این نکته نیز مهم است که این خرابی ها ممکن است به دلیل یک فشار فشار زیاد و بزرگ نباشد ، اما در اثر فشارهای مکرر است که در نهایت باعث از کار افتادگی سیستم می شود.
توجه به این نکته مهم است که برای اطمینان از یک سیستم ایمن و بدون دردسر ، عوامل دیگری نیز مورد نیاز است. تعداد صحیح ، انواع و اندازه دریچه های هوا ، زمان بسته شدن و باز شدن شیرهای ایزوله ، شیرهای کنترل جریان و غیره برای محافظت از سیستم در برابر فشار فشار باید مورد توجه قرار گیرند.
برای جلوگیری از بروز سوپاپ سوپاپ یکطرفه ، شیر باید خیلی سریع بسته شود تا از شروع جریان معکوس جلوگیری کند یا خیلی آهسته پس از ایجاد جریان معکوس. برای اینکه شیر یکطرفه به آرامی بسته شود ، این امر به تجهیزات جانبی اضافی مانند میراگرهای هیدرولیکی نیاز دارد که با قرار گرفتن در موقعیت نشسته درب شیر را تحت فشار قرار می دهند. با این حال ، این بسته شدن کندتر باعث می شود که مایعات از طریق سوپاپ چک عبور کند تا زمانی که بسته شود و باید به پمپ بالادستی توجه شود تا اطمینان حاصل شود که برای چرخش و جریان معکوس مناسب است.

میتوانید قیمت انواع شیر یک طرفه  را از ما استعلام کنید. ( بازرگانی جهان فولاد سبزچی )

شماره های تماس : 

: ۰۹۱۴۳۱۵۷۹۴۴  –  ۰۴۱۳۵۵۴۳۰۹۷

محصول مرتبط

یک دیدگاه در نحوه کار شیر یکطرفه

  1. پینگ بک: شیرالات صنعتی - جهان فولاد سبزچی

دیدگاهتان را بنویسید