فلنج جوشی کلاس 150

انواع استاندارد فلنج ها

انواع استاندارد فلنج ها Standard types of flanges

نوع فلنجی که برای کاربرد لوله کشی استفاده می شود ، عمدتا به مقاومت مورد نیاز برای اتصال فلنج بستگی دارد. از فلنج ها ، به عنوان جایگزین اتصالات جوش داده شده ، برای تسهیل عملیات نگهداری استفاده می شود (یک اتصال فلنجی می تواند به سرعت و به راحتی برچیده شود). بیایید اکنون غواصی کنیم و انواع اصلی فلنج را با تصاویر نشان دهیم.

فلنج گردن  دار یا لبه دار (جوشکاری) Neck or edge flange (welding)

فلنج گردن جوش (“WN”) دارای یک توپی بلند مخروطی است که می تواند با یک لوله جوش داده شود. این نوع فلنج معمولاً در کاربردهای فشار زیاد و دمای بالا / پایین که به جریان نامحدود سیال منتقل شده توسط سیستم لوله کشی نیاز دارند (سوراخ فلنج با سوراخ لوله مطابقت دارد) استفاده می شود. عدم وجود افت فشار از اثرات منفی به عنوان تلاطم و فرسایش / خوردگی فلزات در مجاورت اتصالات فلنج جلوگیری می کند. توپی مخروطی امکان توزیع روان تنش مکانیکی بین لوله و فلنج گردن جوش را فراهم می کند و اجرای بازرسی های رادیوگرافی را برای تشخیص نشت های احتمالی و نقص جوشکاری تسهیل می کند. بعد فلنج (NPS و برنامه لوله) باید با بعد لوله اتصال مطابقت داشته باشد. فلنج گردن جوشکاری با یک جوش لب به لب V نفوذی کامل به یک لوله متصل می شود. ابعاد و وزن فلنجهای گردن جوشکاری شده ASME در این مقاله نشان داده شده است.ابعاد

فلنج لبه دار

 

فلنج اسلیپون SLIP ON FLANGE

یک فلنج اسلیپون توسط دو جوش فیله به لوله یا اتصالات متصل می شود ، یکی در داخل و دیگری در خارج حفره فلنج اجرا می شود.
اندازه سوراخ فلنج اسلیپون بزرگتر از قطر خارجی لوله اتصال است ، زیرا لوله باید با اجرای جوش فیله درون فلنج بلغزد.
فلنج های اسلیپون نیز به صورت “Hubbed Flanges” تعریف می شوند و به دلیل باریک و کم حجم بودن ، تشخیص آنها آسان است.
ابعاد و وزن فلنج های کشویی ANSI / ASME در این صفحه موجود است.
WELD NECK VS SLIP ON FLANGE

اتصالات فلنجی ساخته شده با فلنج های اسلیپون در طولانی مدت نسبت به اتصالات ساخته شده با فلنج های گردن جوشکاری (در شرایط سرویس مشابه) کمی شکننده ترند. به نظر می رسد این به دلیل حقایق زیر باشد:

  • فلنج گردن جوشکاری دارای یک توپی مخروطی است ، در فلنج سوکت ، جوش وجود ندارد ، که تنش مکانیکی را بین لوله و فلنج به طور مساوی توزیع می کند

  • یک اتصال گردن جوش فقط به عنوان یک ناحیه جوشکاری به جای دو (فلنج جوش سوکت). یکی دیگر از مزایای فلنج گردن جوشکاری این است که می توان آن را به لوله و اتصالات متصل کرد ، در حالی که فلنج جوش سوکت فقط برای لوله ها مناسب است.

فلنج اسلیپونفلنج اسلیپون

فلنج دنده ای یا رزوه ای THREADED FLANGE

فلنجهای رزوه ای با پیچاندن لوله (به طور کلی NPT در ASME B1.20.1) بر روی فلنج ، بدون جوش درز ، به لوله ها متصل می شوند (در برخی موارد ، برای افزایش مقاومت اتصال ، جوش های کوچک اعمال می شود )

فلنج های رزوه ای در اندازه های حداکثر 4 اینچ و درجه بندی فشار چندگانه در دسترس هستند ، با این حال ، آنها عمدتا از لوله های اندازه کوچک در برنامه های کم فشار و دمای پایین مانند خدمات آب و هوا استفاده می شوند.

فلنج های رزوه ای نیز در مناطق انفجاری مانند ایستگاه های سوخت و نیروگاه ها یک الزام اجباری است ، زیرا اجرای اتصالات جوش داده شده در چنین محیط هایی خطرناک است.

برای آگاهی از ابعاد فلنج های رشته ای ANSI / ASME ، با این مقاله مشورت کنید.

فلنج دنده ای یا رزوه ایفلنج دنده ای یا رزوه ای

سوکت جوش فلنج یا فلنج ساکت SOCKET WELD FLANGE

فلنج های جوش سوکت با استفاده از یک جوش فیله ای که در قسمت خارجی فلنج اجرا می شود به لوله ها متصل می شوند (متفاوت از نوع فلنج اسلیپون که به دو جوشکاری نیاز دارد).
طبق ASME B31.1 ، برای اجرای اتصال فلنجی با استفاده از فلنج جوش سوکت ، ابتدا لوله باید در سوکت فلنج قرار گیرد تا به قسمت پایین فلنج برسد ، سپس باید 1.6 میلی متر بلند شود و در نهایت جوش داده شده

این شکاف باید ترک شود تا موقعیت مناسب لوله در داخل سوکت فلنج پس از انجماد جوش فراهم شود.

فلنج های سوکت جوش برای لوله کشی های کوچک و فشار بالا استفاده می شود که مایعات بسیار خورنده را منتقل نمی کند.

این امر به دلیل این واقعیت است که این نوع فلنج در ناحیه شکاف بین انتهای لوله و شانه سوکت دچار خوردگی می شوند.

مقاومت استاتیک فلنج های جوش سوکت مشابه فلنج های لغزنده است ، اما مقاومت خستگی آنها به دلیل وجود یک جوش دوتایی ، فیله بیشتر است.

اندازه و وزن فلنج های جوش سوکت (ASME / ANSI) در اینجا گزارش شده است.

سوکت جوش فلنج یا فلنج ساکتسوکت جوش فلنج یا فلنج ساکت

رینک فلنج یا اتصال لپ یا اتصال دامان یا فلنج متحرک LAP JOINT FLANGE

فلنج های اتصال لپ دارای یک صفحه صاف هستند و همیشه همراه با انتهای خرد استفاده می شوند. فلنج های اتصال لپ از نظر شکل ، فلنج های اسلیپون هستند به جز شعاع عبور از قسمت فلنج و سوراخ برای قرار دادن قسمت فلنج انتهای خرد. یک فلنج اتصال لپ از روی لوله و صندلی های پشت انتهای خرد می لغزد و با فشار پیچ و مهره ها هر دو با هم نگه داشته می شوند. استفاده از فلنج های اتصال لپ در ترکیب با انتهای خرد ، یک راه حل مقرون به صرفه برای خطوط لوله فولاد ضد زنگ یا آلیاژ نیکل است ، زیرا مواد فلنج اتصال لپ می تواند درجه پایین تری (به طور کلی فولاد کربنی) نسبت به ماده خرد باشد انتها (که باید با درجه لوله مطابقت داشته باشد ، همانطور که در تماس با مایع منتقل شده است). بنابراین ، این ترتیب دارای این دو مزیت است:

  1. هزینه کلی اتصالات فلنجی خط لوله را کاهش می دهد ، زیرا استفاده از مواد با درجه بالاتر به حداقل می رسد.
  2. عملیات پیچ و مهره ساده است ، زیرا می توان فلنج اتصال دامان را به دور لوله چرخاند تا به ترازبندی پیچ و مهره کمک کند.

رینک فلنج یا فلنج اتصال دامان رینک فلنج یا فلنج اتصال دامان رینک فلنج یا فلنج اتصال دامان رینک فلنج یا فلنج اتصال دامان رینک فلنج یا فلنج اتصال دامان

فلنج کور BLIND FLANGE

برخلاف تمام انواع فلنجی که در بالا مشاهده شد ، فلنج های کور دارای سوراخ مرکزی نیستند و برای کور کردن یا مهر و موم کردن یک خط لوله ، یک دریچه / فشار فشار و جلوگیری از جریان مایع استفاده می شوند.

فلنج های کور به دلیل فشار سیستم و نیروهای پیچ و مهره مورد نیاز ، تنش مکانیکی قابل توجهی را تحمل می کنند.

فلنج کور امکان دسترسی آسان به خط لوله را فراهم می کند ، زیرا می توان به راحتی از طریق پیچ و مهره ای عمل نکرد و به اپراتور اجازه داد تا فعالیت هایی را در انتهای انتهای لوله انجام دهد (این نیز به همین دلیل است که از نوع فلنج کور بعنوان سوراخ در مخازن تحت فشار استفاده می شود ، گاهی اوقات) .

شاید جالب باشد که مشاهده کنیم ، اگرچه ساخت این نوع فلنج آسان تر است ، اما آنها با هزینه متوسط ​​هر کیلوگرم در مقایسه با سایر انواع فلنج به فروش می رسند.

برای کسب اطلاعات در مورد ابعاد فلنج کور در هر ANSI / ASME B16.5 به این مقاله مراجعه کنید.

فلنج کور

 

نیپو فلنج NipoFlange

از Nipoflange برای خطوط لوله انشعاب در دمای 90 درجه استفاده می شود و محصولی است که با ترکیب فلنج گردن جوشکاری با Nipolet جعلی تولید می شود. با این حال ، Nipoflange یک قطعه جامد فولادی جعلی است و نه دو محصول مختلف با هم جوش داده شده. برای نصب Nipoflange ، کارکنان لوله کشی باید قسمت Nipolet دستگاه را روی لوله اجرا شده جوش داده و قسمت فلنج را روی فلنج لوله شاخه ای پیچ و مهره کنند. Nipoflanges در مواد مختلفی از جمله فولاد کربن ASTM A105 (سرویس دمای بالا) ، ASTM A350 (فولاد کربنی در دمای پایین) ، ASTM A182 (درجه های فولاد ضد زنگ ، از جمله دوبلکس و فوق دوبلکس) و آلیاژهای نیکل (Inconel ، Incoloy) موجود است ، هاستلو و غیره). Nipoflanges همچنین در نوع تقویت شده تولید می شود که دارای مقاومت مکانیکی اضافی در مقایسه با Nipoflange استاندارد است.

نیپو فلنج

ولدوفلنج WELDOFLANGE

Weldoflange از نظر مفهومی شبیه به Nipoflange است ، زیرا آنها ترکیبی از فلنج گردن جوش و اتصال اتصالات شاخه ای هستند (در این مورد Weldolet). Weldoflanges از یک قطعه فولاد جامد جعلی ساخته می شود ، نه با جوشکاری قطعات جداگانه با هم.

ولدو فلنج

فلنج زانویی و چهل و پنج درجه ELBOFLANGE AND LATROFLANGE

انواع دیگر کمتر شایع فلنج Olets ، اصطلاحاً فلنج زانویی (ترکیبی از فلنج و Elbolet) و “Latroflange” (ترکیبی از فلنج با Latrolet) است. از فلنج زانویی برای انشعاب یک خط لوله در 45 درجه استفاده می شود.

فلنج زانویی

فلنج های حلقه ای چرخان یا فلنج مفصل گردنده SWIVEL FLANGE

فلنج های حلقه ای چرخان تراز بندی سوراخ پیچ و مهره بین دو فلنج جفت شدن را تسهیل می کند ، این ویژگی در بسیاری از موارد مانند نصب خطوط لوله قطر بزرگ ، خطوط لوله فرعی و دریایی ، لوله کار در آبهای کم عمق و محیط های مشابه مفید است. مناسب روغن ، گاز ، هیدروکربن ها ، آب ، مواد شیمیایی و سایر مایعات مورد نیاز در برنامه های پتروشیمی و مدیریت آب.

به عنوان مثال ، در مورد خط لوله با قطر بزرگ ، لوله از یک طرف با فلنج گردن استاندارد جوش داده می شود و از انتهای دیگر آن دارای یک فلنج مفصل گردنده است: با چرخاندن فلنج مفصل گردنده روی لوله ، اپراتورها می تواند یک تراز بندی کامل از سوراخ پیچ و مهره را به روشی آسان تر و سریع تر به دست آورد.

استاندارد های اصلی برای فلنج های حلقه ای چرخان ASME / ANSI ، DIN ، BS ، EN ، ISO و غیره است. متداول ترین استاندارد برای کاربردهای پتروشیمی ANSI / ASME B16.5 یا ASME B16.47 است.

فلنج مفصل گردنده در تمام اشکال استاندارد فلنج معمول وجود دارد ، از جمله جوشکاری گردن ، لغزش ، اتصال مفصل ، جوش سوکت و غیره ، در تمام درجه های مواد و در یک محدوده وسیع ابعادی (اندازه ها می توانند از 3/8 “تا 60 ”و درجه فشار از 150 تا 2500). فلنج های گردان را می توان در فولاد کربنی (ASTM A105) ، فولاد آلیاژی (ASTM A182 F1 ، A182 F5 ، A182 F9 ، A182 F91) و فولاد ضد زنگ (ASTM A182 F304 ، A182 F304L ، A182 F316 ، A182 F316L) تولید کرد.

فلنج های حلقه ای چرخان یا فلنج مفصل گردنده

گسترش فلنج (“گسترش دهنده”) EXPANDING FLANGE (“EXPANDER”)

فلنجهای انبساطی یا “فلنجهای انبساطی” برای افزایش سوراخ لوله از یک نقطه خاص به نقطه دیگر یا اتصال لوله ها به سایر دستگاههای مکانیکی مانند پمپ ها ، کمپرسورها و دریچه ها که اندازه ورودی آنها متفاوت است ، استفاده می شود. فلنج منبسط شده در تصویر یک فلنج گردن جوشکاری با سوراخ بزرگتر در انتهای غیر فلنج است. از فلنجهای انبساطی می توان برای افزایش سوراخ لوله دوار فقط یک یا حداکثر دو اندازه و نه بیشتر استفاده کرد (مثال: از 2 به 3 یا حداکثر 4 اینچ). فلنجهای انبساطی در مقایسه با ترکیبی از کاهنده قنداق و فلنج استاندارد (که محلول استاندارد افزایش سوراخ لوله به بیش از 2 اندازه است) ، یک راه حل ارزان تر (و سبک تر) هستند. متداول ترین مواد برای گسترش فلنج ها A105 (فولاد کربنی با دما بالا) ، A350 (LTCS) و ASTM A182 (فولاد ضد زنگ و بالاتر) است. درجه فشار و ابعاد فلنج در حال انطباق مطابق با مشخصات ANSI / ASME B16.5 است و با صورت برآمده یا صاف (RF ، FF) در دسترس است.

گسترش فلنج ("گسترش دهنده")گسترش فلنج ("گسترش دهنده")

فلنج های کاهش دهنده یا فلنج های کاهنده REDUCING FLANGE (“REDUCER”)

فلنج های کاهش دهنده ، که در غیر این صورت فلنج های کاهنده نامیده می شوند ، عملکرد متضادی نسبت به فلنجهای منبسط کننده در بالا دارند ، یعنی از آنها برای کاهش سوراخ یک خط لوله استفاده می شود.

سوراخ لوله لوله را می توان با اطمینان فقط 1 یا 2 اندازه کاهش داد (در غیر این صورت باید از محلول مبتنی بر ترکیب کاهنده جوش لب به لب و فلنج استاندارد استفاده شود).

فلنج های کاهش دهنده در اکثر اندازه ها و گریدهای مواد موجود هستند و به طور کلی از انبار موجود نیستند.

فلنج های کاهش دهنده از نظر مشخصات ، اندازه ها و گریدهای مواد همان فلنج های منبسط کننده را دنبال می کنند.

آخرین نوع کالای جعلی که به شکل فلنج شباهت دارد ، به اصطلاح کور عینکی است: در حالی که به درستی فلنج نیست ، از یک کور (یا یک اسپیسر حلقه یا بیل) در بین لوله ها برای جداسازی مکانیکی خط لوله و در راه بسیار آسان جزئیات بیشتر در بخش دیگری از ویکی ما برای لوله گذاری ارائه شده است.

فلنج های کاهش دهنده یا فلنج های کاهنده

طبقه بندی های دیگر فلنج OTHER FLANGE CLASSIFICATIONS

شکل واضح ترین روش برای طبقه بندی انواع مختلف فلنج است. با این حال ، روش های دیگری برای طبقه بندی فلنج وجود دارد و آنها عبارتند از:

  • با درجه مواد
  • توسط نوع صورت فلنج (برجسته ، صاف ، اتصال حلقه ای ، زن و مرد ، زبان و شیار ، مفصل دامان)
  • توسط فلنج (صاف ، دندانه دار ، سهام)
  • بر اساس ابعاد (اندازه اسمی و درجه فشار)

منبع

برای بازگشت به صفحه اصلی ضربه بزنید

یک دیدگاه در انواع استاندارد فلنج ها

  1. پینگ بک: فلنج در تبریز - جهان فولاد سبزچی

دیدگاهتان را بنویسید