مقایسه تفاوت شیر فلکه سوزنی و شیر کشویی

مقایسه تفاوت شیر فلکه سوزنی و شیر کشویی

در این مقاله قصد داریم مقایسه تفاوت شیر فلکه سوزنی و شیر کشویی را انجام دهیم.

 

دریچه یا شیر کشویی یا گیت ولو وسیله ای است که با باز کردن و خاموش شدن بر جریان مایعات تأثیر می گذارد. دریچه ها جریان مایع را در سیستم های هیدرولیک ، پنوماتیک ، آبیاری ، لوله کشی و حرکتی تنظیم می کنند. دریچه ها می توانند به طور خودکار بر اساس خود جریان یا به صورت دستی بر اساس فشار یا دما کار کنند. آنها همچنین می توانند توسط یک موتور یا به صورت دستی هدایت شوند.
با باز کردن قفل ، خاموش کردن یا بخشی از کانال های مختلف ، کنترل شیر ، هدایت یا تأثیر آن بر جریان یک مایع تأثیر می گذارد. دریچه های سوزن و دریچه های دروازه دو نوع دریچه صنعتی مختلف هستند که اغلب برای کاربردهای مختلف تجاری و مسکونی به کار می روند و توسط یک تولید کننده دریچه قابل اعتماد تولید می شوند.

شیر سوزنی چیست ؟

شیر سوزنی

از شیر سوزنی می توان برای کنترل جریان یک ماده از طریق دستگاه یا سیستم ، به طور معمول آب یا گاز استفاده کرد. وجود یک پیستون کوچک که شبیه سوزن است ، ویژگی متمایز ارزش است. برای ساده و دقیق چرخش شیر ، پیستونر دارای دسته کوچکی به نام دستی است.
صندلی ، مؤلفه ای از دستگاه که کنترل می شود ، جایی است که انتهای دراز شیر هنگام اتصال کامل متناسب است. در صورت پیچاندن شیر ، مقدار کمی از ماده قادر به مسافرت از طریق دریچه سوزن خواهد بود که منجر به شکاف بین سوزن و صندلی می شود.
یک عنصر طراحی بیشتر دریچه های سوزن به تعداد قابل توجهی از چرخش نیاز دارد تا حتی تا حدی شکاف را باز کند. این امر باعث می شود که به آرامی ، دقیق و به طور خاص مدیریت کنید که چقدر مایعات یا گاز می توانند از طریق دریچه حرکت کنند.
علاوه بر این ، این امکان مدیریت و تنظیم موثرتر را به طور کلی امکان پذیر می کند و از دستگیره هایی از آسیب هایی که می تواند در اثر ترکیدن ناگهانی مایع یا گاز ایجاد شود ، محافظت می کند. معمولاً ، تولید کنندگان دریچه های سوزن از مواد قوی و ماندگار مانند مس یا فولاد برای ساخت این دریچه ها استفاده می کنند. با این حال ، بر اساس نیازهای دقیق دریچه ، دریچه های پلاستیکی و برنجی گهگاه مورد استفاده قرار می گیرند.

شیر کشویی یا شیر دریچه ای چیست؟

شیر کشویی

دریچه های دروازه یا شیر کشویی ، که بعضاً به عنوان دریچه های چاقو یا دریچه های اسلاید گفته می شود ، دریچه های حرکتی خطی هستند که با کشیدن یک عنصر بسته شدن مسطح به جریان جریان ، خاموش می شوند. آنها جزو پرکاربردترین دریچه های صنعت هستند و توسط تولید کننده دریچه های دروازه تولید می شوند. شیر دروازه نوعی شیر کنترل است که یا اجازه می دهد تا رسانه ها آزادانه از طریق جریان جریان یابد یا جریان مایع را خاموش کند.
دریچه های دروازه فقط باید در موقعیت کاملاً باز یا مهر و موم شده مورد استفاده قرار گیرند ، نه اینکه جریان را کنترل کنند ، زیرا آنها آهسته تر از دریچه های چهارم به کار می روند. از آنجا که از دریچه های دروازه به طور معمول استفاده می شود ، شیرهای دروازه دستی نسبت به دریچه های دروازه خودکار با یک محرک برقی یا پنوماتیک اقتصادی تر هستند. دریچه های دروازه Sluice نام دیگری برای دریچه های دروازه است که اغلب مورد استفاده قرار می گیرند.
هنگامی که کاملاً باز شد ، دریچه های دروازه برای به حداقل رساندن افت فشار در دریچه ساخته می شوند و جریان مایع را کاملاً متوقف می کنند. مایع روش از طریق لوله ای با قطر تقریباً یکسان با لوله عبور می کند و جهت جریان سیال بدون تغییر باقی می ماند. در نتیجه ، هنگامی که کاملاً باز شد ، آنها به طور معمول از دست دادن فشار کمی برخوردار هستند.
فواید اساسی دریچه دروازه کانال شفاف است که از طریق آن حرکت می کند ، که منجر به کاهش فشار بسیار کمی بر روی شیر می شود. برخلاف دریچه های پروانه ای ، حفره بدون انسداد دریچه دروازه اجازه عبور خوک را هنگام شستن لوله ها می دهد.

تفاوت های اصلی شیر سوزنی و شیر کشویی :

تفاوت های اصلی بین دریچه های دروازه و دریچه های سوزن را در بخش زیر بررسی کنید.
اجزای دریچه
سه مؤلفه اصلی در یک شیر دروازه وجود دارد که بدنه دریچه ، تر و تمیز و درپوش است. قسمت های دیگر عبارتند از: گوه ، غده ، ساقه ، فلنج غده ، حلقه صندلی ، فانوس ، یوغ ، درگاه دریچه ، پیچ و مهره و آجیل ، بوش یوک ، واشر بالک ، بوش صندلی عقب ، چرخ دستی ، پیچ و مهره چشم و آجیل ، مهره چرخ دستی ، و بسته بندی
دریچه سوزن
دریچه های سوزن دارای سه قسمت اصلی هستند که عبارتند از: بدنه دریچه ، ساقه و درپوش. ساقه تارها را ترکیب می کند تا بتواند اصلاحات کوچک سوزن مرتبط با صندلی را فراهم کند. قسمت های مختلف شیر سوزن عبارتند از: دسته دریچه ، مهره ، صندلی ، حلقه O ، نوک ساقه ، پیچ دسته و بسته بندی.
مواد
دریچه
ساخت دریچه های گوه گیت از انواع مواد استفاده می کند. فولاد کربن ریخته گری ، آهن داکتیل ، مسلحانه ، چدن ، فولاد آلیاژ ، برنز ، فولاد جعلی و فولاد ضد زنگ نمونه های معمولی از مواد رایج است. خدمات لوله کشی از شیرهای دروازه ساخته شده از برنج و پی وی سی استفاده می کنند. سرویس مایع و دمای طراحی آن دو عامل اصلی است که بر انتخاب مواد برای دریچه های دروازه تأثیر می گذارد.
دریچه سوزن
برای سوزن های فلزی ، برنج ، برنز ، فولاد ضد زنگ یا سایر آلیاژهای فولاد قابل استفاده است. برای ساخت صندلی های الاستومریک ، PTFE ، PVC ، CPVC ، پلاستیک و ترموپلاستیک به طور گسترده ای استفاده می شود. این دریچه ها با فلز به فلز ، پلاستیک تا پلاستیک یا پلاستیک به صندلی های فلزی و سوزن در دسترس هستند.
انواع
دریچه
این دروازه در طرح های متنوعی و تنظیمات تکنولوژیکی برای ایجاد آب بندی قابل اعتماد برای اهداف متنوع در دسترس است. انواع مختلف دریچه های دروازه عبارتند از: شیرهای دروازه چاقو ، دریچه های دروازه گوه ، دریچه های دروازه دال ، دریچه های دروازه کشویی موازی و دروازه های گسترش موازی.
دریچه سوزن
سه نوع مختلف دریچه سوزن بر اساس سبک عملیات در بازار ارائه می شود. آنها شیرهای سوزن دستی ، دریچه های سوزن موتوری و دریچه های سوزن زاویه ای هستند. بهتر است دریچه های سوزن را که با اقدامات کنترل کیفیت ساخته شده اند ، بدست آورید.
اصل کار
دریچه
عملکرد شیر دروازه بسیار ساده است. دروازه دریچه هنگام بلند شدن از مسیر جریان ، باز می شود و شیر دروازه هنگام قرار دادن در جای خود خاموش می شود. چرخ دستی باید به صورت دستی چرخانده شود تا دروازه را جابجا کند.
مکانیسم نخ داخلی دروازه را به صورت عمودی حرکت می دهد در حالی که دستگیره ساقه دریچه را می چرخاند. آنها همچنین به عنوان دریچه های چند چرخشی شناخته می شوند زیرا به بیش از یک چرخه کامل از دستگیره نیاز دارند تا شیر دروازه را کاملاً باز یا کاملاً مهر و موم کند. اگرچه آنها در دسترس هستند ، دریچه های فعال شده برقی اقتصادی نیستند.
دریچه های سوزن
عملکرد دریچه های سوزن هم به صورت دستی و هم به صورت خودکار امکان پذیر است. یک دستگیره توسط شیرهای سوزن کنترل شده دستی برای باز کردن یا خاموش کردن دیسک آنها استفاده می شود. غوطه وری از دسته بلند می شود تا دریچه را باز کند و اجازه می دهد تا مایعات در هنگام حرکت در جهت عقربه های ساعت از آن عبور کنند. پیستون برای کاهش سرعت جریان به صندلی نزدیکتر می شود و در نهایت مانع جریان مایع می شود که دسته در جهت عقربه های ساعت پیچیده شود.
شیرهای سوزن اتوماتیک با وصل شدن به یک موتور هیدرولیک یا محرک هوا ، به باز و بسته شدن شیر به طور خودکار کمک می کنند. مطابق با تایمر یا داده های خارجی که در سیستم ارائه شده و در حین کنترل به دست می آیند ، موتور یا محرک در اصلاح موقعیت Plunger کمک می کند. حتماً دریچه هایی را از یک تولید کننده دریچه چین به دست آورید زیرا آنها دریچه های با کیفیت بالا را با قیمت مناسب ارائه می دهند.
مزایای
دریچه
دریچه های دروازه برای برنامه های فشار بالا و مبتنی بر دما بسیار کافی هستند. مزایای اصلی دریچه های دروازه انعطاف پذیر عبارتند از:
صفات خاموش بسیار معقول را تحویل دهید.
نیازی به نگهداری کمی وجود ندارد.
افت فشار کمتری با از دست دادن اصطکاک نسبتاً محدود دارد.
ممکن است از آن به عنوان یک دریچه دو جهته استفاده شود.
در اندازه های مختلف قابل دسترسی است.
این می تواند با قیمت مناسب قابل دستیابی باشد.
دریچه سوزن
مهمترین مزایایی که شیر سوزن در آن ارائه می دهد عبارتند از:
این دریچه امکان کنترل جریان را با نرخ فوق العاده کم با دقت بیشتر فراهم می کند.
با استفاده از این دریچه ، پرتاب حتی با حجم مایع کوچک امکان پذیر است.
استفاده از آن ساده تر است.
نرخ جریان را می توان به طور دقیق تغییر داد.
اندازه دریچه های سوزن کوچکتر است. بنابراین ، هنگام نصب ، مشکل فضا وجود نخواهد داشت.
معایب
دریچه
در اینجا مضرات اصلی دریچه های دروازه وجود دارد:
از آنها نمی توان برای اهداف پرتاب استفاده کرد.
در برابر دیسک و سایش صندلی آسیب پذیر است.
ترمیم های دریبل و خراش دادن به سختی انجام می شود.
اگر تا حدی باز باشد ممکن است برخی از صدا و لرزش ایجاد کند.
از آنجا که حرکت دیسک در عمل نسبتاً لاغر است ، برای باز یا بسته شدن کامل به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.
دریچه سوزن
در اینجا اشکالاتی اصلی دریچه های سوزن مورد نظر وجود دارد:
محدودیت جریان مایع بالا باعث از بین رفتن فشار زیاد در شیر سوزن می شود.
به سادگی با نگاهی به موقعیت دسته ، نمی توان تعیین کرد که آیا باز یا بسته است.
آنها فقط برای سیستم های لوله کشی با نرخ جریان پایین مناسب هستند.
اگر مایع حاوی ذرات جامد باشد ، ممکن است به صندلی و سوزن آسیب برساند.
باز یا خاموش شدن آنی با دریچه های سوزن امکان پذیر نیست. به این دلیل است که عملیات ناگهانی تمایل به خراب شدن صندلی دریچه سوزن دارد.
کدها و استانداردهای قابل اجرا
دریچه
در اینجا کدها و استانداردهایی که مشخصات طراحی شیرهای دروازه دال را اداره می کنند وجود دارد:
برای طراحی دریچه (API 6D ، API 600 ، API 602 ، API 603 ، IS780 ، BS 1414 ، BS5352 ، BS 14846)
API B16.34 برای رتبه فشار فشار دریچه
API 598 برای آزمایش فشار دریچه
دریچه سوزن
در اینجا بیشترین استفاده از استانداردها و کدهای طراحی در هنگام طراحی و انتخاب شیر سوزن وجود دارد:
ASME B16.34
MIL-V-24586
BS 7174 P4
pip pndmv09n

نحوه انتخاب

بسته به نوع کاربرد ، می توان تعیین کرد کدام دریچه بین دریچه های دروازه و دریچه های سوزن انتخاب کنید.
دریچه های دروازه
دریچه های دروازه برنامه های بی شماری مبتنی بر صنعتی و مسکونی را حفظ می کنند ، که به شرح زیر است:
دورتی
دریچه های دروازه غالباً در برنامه هایی که ماده دوغاب آن است استفاده می شود. این به این دلیل است که دوغاب می تواند به راحتی از طریق دریچه دروازه حرکت کند ، که دارای یک گذرگاه باز برای مایع است. دریچه های دروازه چاقو همچنین می توانند به سرعت و به راحتی از دوغاب عبور کنند تا خاموش شوند.
رسانه چسبناک
از دریچه های دروازه غالباً برای رسانه هایی که چسبناک هستند ، مانند گریس سبک و روغن استفاده می شوند. این رسانه ها می توانند بدون هیچ گونه مانع از مسیر حرکت کنند. خوک زدن به شیر یک روش تمیز کردن معمولی برای این برنامه ها است. علاوه بر این ، شیرهای مورد استفاده در این برنامه ها اغلب برای مدت طولانی روشن یا خاموش می شوند.
دریچه های دروازه آب
از آنجا که کنترل جریان اغلب برای این برنامه ها مورد نیاز نیست ، دریچه های دروازه آب اغلب در کاربردهای آب به کار می روند. دریچه دروازه از جنس استنلس استیل پتانسیل دارد که به طور کامل باز شود یا کاملاً خاموش شود و امکان کنترل آب معقول را فراهم می کند.
دریچه های سوزن
به دلیل ظرفیت آنها برای تنظیم خاص نرخ جریان ، از دریچه های سوزن تقریباً در هر برنامه کنترل مایع استفاده می شود. با انتخاب مواد دریچه مناسب و درجه حرارت و درجه حرارت و فشار ، می توان از آنها برای هرگونه گاز تمیز یا مایع استفاده کرد. بررسی جریان گاز در یک سیستم یکی از متداول ترین کاربردهای دریچه های سوزن است.
زمینه های زیر استفاده قابل توجهی از دریچه های سوزن را مشاهده می کنند:
برای تنظیم فشار آب و سرعت جریان ، از دریچه های سوزن در سدها ، نیروگاه ها ، مخازن ، سیستم های توزیع آب و غیره استفاده می شود.
در سیستم های کنترل احتراق خودکار ، از دریچه های سوزن برای کنترل جریان سوخت استفاده می شود.
این دریچه ها اغلب برای خاموش کردن فشار فشار یا تنظیم سرعت جریان در دستگاه های اندازه گیری جریان استفاده می شوند.
جریان هوا به سیلندرها توسط دریچه های سوزن تنظیم می شود که سرعت پیستون را نیز تنظیم می کند.
خط پایین
تقریباً همه بخش ها از شیرهای سوزنی برای انواع کاربردهای حیرت انگیز از جمله کنترل و دریچه گاز ، بخار ، گاز ، آب ، روغن و مایعات اضافی غیر ویسک استفاده می کنند. از دریچه های دروازه برای برنامه هایی که حاوی رسانه های چسبناک ، دوغاب و کاربردهای مختلف مبتنی بر آب هستند استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید