نحوه کار شیر یکطرفه

اصول کار و تفاوت بین شیر یک طرفه یا چک ولو

در این مقاله قصد داریم تا اصول کار و تفاوت بین شیر یک طرفه یا چک ولو را بررسی کنیم ، لطفا تا آخر نوشته همراه ما باشید .

 

شیر یک طرفه گاهی اوقات شیر چک نامیده می شود. دریچه یک طرفه وسیله ای است که در آن مایعات فقط می تواند در امتداد جریان یابد

دوتایی چک سوپاپی
دوتایی چک سوپاپی
تفاوت بین شیر یک طرفه و شیر چک:
شیر یک طرفه یک شیر یک طرفه کنترل است و شیر Check یک شیر یک طرفه از نوع غیر کنترل است. یعنی: از شیر یک طرفه برای تأمین فشار استفاده می شود و عملکرد اصلی آن حفظ فشار خط لوله است. اگرچه شیر چک نیز می تواند این عملکرد را فراهم کند ، اما عمدتاً برای کنترل بازده محیط استفاده می شود و نیازی به فشار ندارد. یعنی: دریچه یک طرفه تمایل به کنترل دارد و شیر چک کاملاً طبیعی است.
شیر یک طرفه بدان معنی است که مایع فقط می تواند در امتداد ورودی آب جریان یابد ، اما محیط موجود در خروجی نمی تواند به عقب برگردد ، که معمولاً به عنوان شیر یک طرفه شناخته می شود. دریچه یک طرفه یک شیر چک است. موقعیت نصب دریچه چک نوسان محدود نیست. معمولاً در خط لوله افقی نصب می شود ، اما می توان آن را در یک خط لوله عمودی یا خط لوله دامپینگ نیز نصب کرد. هنگام نصب دریچه چک ، به جهت جریان رسانه توجه ویژه ای داشته باشید. جهت جریان طبیعی محیط باید با جهت فلش نشان داده شده در بدنه دریچه سازگار باشد ، در غیر این صورت جریان طبیعی محیط مسدود خواهد شد. دریچه پایین باید در پایین خط مکش پمپ نصب شود. هنگامی که شیر چک بسته شد ، فشار چکش آب در خط لوله ایجاد می شود. در موارد شدید ، این باعث آسیب به شیر ، خط لوله یا تجهیزات ، به ویژه برای خطوط لوله بزرگ دهان یا خطوط لوله فشار بالا خواهد شد. بنابراین ، باید توجه زیادی به انتخاب شیر چک ایجاد کند. بشر دریچه چک فقط یک دریچه باز و بسته یک طرفه است که از جریان عقب رسانه های سیال در خطوط لوله یا تجهیزات مختلف جلوگیری می کند.
شیر یکظرفه

1. شیر یک طرفه:

این یک شیر صندلی معمولی ، شیر یک طرفه است که به عنوان شیر چک یا شیر چک نیز شناخته می شود. در سیستم های هیدرولیک برای جلوگیری از جریان معکوس جریان روغن استفاده می شود.
شیر یک طرفه دارای دو نوع است: نوع مستقیم و نوع زاویه راست. دریچه مستقیم یک طرفه با اتصال نخ روی خط لوله نصب می شود. شیر یک طرفه زاویه ای دارای سه شکل است: اتصال نخ ، اتصال صفحه و اتصال فلنج. شیر یک طرفه کنترل شده هیدرولیکی نیز به عنوان شیر قفل یا دریچه نگهدارنده فشار نامیده می شود. این همان شیر یک طرفه برای جلوگیری از جریان معکوس روغن است. با این حال ، هنگامی که جریان روغن لازم است در جهت معکوس در مدار هیدرولیک جریان یابد ، می توان فشار روغن را کنترل کرد و شیر یک طرفه را می توان باز کرد تا جریان روغن از هر دو جهت جریان یابد. دریچه یک طرفه کنترل شده هیدرولیکی از یک هسته دریچه مخروطی استفاده می کند ، بنابراین عملکرد آب بندی خوب است. هنگامی که مدار روغن لازم است بسته شود ، این شیر می تواند به عنوان قفل یک طرفه مدار روغن برای حفظ فشار استفاده شود. برای کنترل نشت روغن دو نوع شیر یک طرفه کنترل شده هیدرولیکی وجود دارد: نشت داخلی و نشت خارجی. از نوع تخلیه داخلی می توان در مدار روغن استفاده کرد و بدون فشار پشت در خروجی معکوس جریان روغن وجود ندارد. در غیر این صورت ، نوع تخلیه خارجی برای کاهش فشار روغن کنترل لازم است.

2. دریچه بررسی

فقط یک نوع دریچه است ، می توان گفت شیر یک طرفه نوعی شیر چک است. دریچه چک فقط یک دریچه باز و بسته یک طرفه است که از جریان عقب رسانه های سیال در خطوط لوله یا تجهیزات مختلف جلوگیری می کند.

انواع مختلفی از شیرهای چک وجود دارد:

(1) نوع بهار: مایع از پایین به بالا است ، با تکیه بر فشار برای بالا بردن فلپ شیر که توسط چشمه کنترل می شود. پس از ناپدید شدن فشار ، نیروی بهار فلپ شیر را فشار می دهد تا جریان پشت مایع را مهر و موم کند. اغلب برای شیرهای چک با قطرهای کوچک استفاده می شود.
(2) نوع گرانش: شبیه به نوع بهار ، به خود تحمیل فلپ دریچه متکی است تا آن را ببندد تا از جریان برگشتی جلوگیری کند.
(3) نوع نوسان: مایع مستقیماً از طریق بدنه دریچه جریان می یابد و دیسک چرخان از یک طرف با فشار باز می شود. پس از از بین رفتن فشار ، دیسک برای بازگشت به موقعیت به وزن خود متکی است و فشار مایع معکوس دیسک را می بندد.
(4) شیر یک طرفه دیگر (شیر را بررسی کنید) ، مانند شیر چک فاضلاب.

اصل کار دریچه یک طرفه:

شیر یک طرفه فقط اجازه می دهد تا جریان هوا از یک جهت عبور کند و در جهت مخالف کاملاً بسته است. پس از اضافه شدن فشار هوا به سمت چپ ، فشار هوا که بر روی هسته شیر عمل می کند ، بر نیروی بهار و نیروی اصطکاک غلبه می کند تا هسته شیر را باز کند و ورودی و خروجی هوا و خروجی به هم وصل شود. جریان جریان هوا از چپ به راست جریان به جلو نامیده می شود. به منظور اطمینان از جریان پایدار هوا از ورودی هوا به خروجی هوا ، باید اختلاف خاصی بین ورودی هوا و خروجی حفظ شود تا شیر در حالت باز نگه داشته شود. اگر فشار هوا به پریز هوا اضافه شود ، هوا نمی تواند داخل و خارج شود ، یعنی جریان هوا نمی تواند در جهت معکوس جریان یابد.

اصل کار دریچه چک ؛

Check Valve به دریچه ای اشاره دارد که به طور خودکار بسته به جریان خود محیط ، فلپ دریچه را باز می کند و بسته می شود تا از بازگشت رسانه جلوگیری شود. همچنین به آن شیر چک ، شیر یک طرفه ، شیر جریان معکوس و شیر فشار پشت گفته می شود. Check Valve نوعی شیر اتوماتیک است ، عملکرد اصلی آن برای جلوگیری از جریان پشت محیط ، جلوگیری از برعکس شدن پمپ و موتور درایو و تخلیه محیط ظرف است. همچنین می توان از شیرهای چک برای تأمین خطوط لوله برای سیستم های کمکی استفاده کرد که فشار آنها ممکن است از فشار سیستم بالا برود. شیرهای چک را می توان به شیرهای چک نوسان (چرخش مطابق با مرکز ثقل) و شیرهای چک آسانسور (حرکت در امتداد محور) تقسیم کرد.
عملکرد این نوع شیر فقط اجازه می دهد تا محیط در یک جهت جریان یابد و از جریان جهت جلوگیری کند. معمولاً این نوع دریچه به طور خودکار کار می کند. تحت عمل فشار سیال که در یک جهت جاری می شود ، فلپ دریچه باز می شود. هنگامی که مایع در جهت مخالف جریان می یابد ، فشار سیال و خود سازگاری فلپ شیر بر روی صندلی دریچه عمل می کند و از این طریق جریان را قطع می کند.

دیدگاهتان را بنویسید