انواع مختلف پمپ های صنعتی همراه با توضیحات

انواع مختلف پمپ های صنعتی همراه با توضیحات

در این مقاله انواع مختلف پمپ های صنعتی همراه با توضیحات را بررسی میکنیم .

پمپ چیست؟

پمپ یک وسیله مکانیکی است که انرژی مکانیکی را به انرژی هیدرولیک/انرژی سیال تبدیل می کند. از پمپ برای انتقال مایعات از سطح کم فشار به سطح فشار بالا استفاده می شود. به عبارت دیگر ، پمپ ها دستگاهی هستند که برای انتقال مایعات از یک نقطه به نقطه مورد نظر استفاده می شوند. حال همانطور که ما آموخته ایم که پمپ چیست ، بگذارید به سمت انواع پمپ ها حرکت کنیم.

انواع مختلف پمپ ها چیست: کار و کاربردهای آنها

اصل کار:
پمپ حرکت مایع یا جریان را تولید می کند: فشار ایجاد نمی کند. این جریان لازم را برای ایجاد فشار ایجاد می کند که تابعی از مقاومت در برابر جریان سیال در سیستم است.

طبقه بندی پمپ ها – انواع پمپ های صنعتی

عمدتا دو نوع پمپ وجود دارد:

1. پمپ پویا

2. پمپ جابجایی مثبت

1. پمپ پویا

پمپ سانتریفیوژ
پمپ گریز از مرکز عمودی
پمپ گریز از مرکز افقی
پمپ شناور
پمپ هیدرنت

2. پمپ جابجایی مثبت

پمپ دیافراگم
پمپ دنده ای
پمپ پیستون
پمپ لوب

1. پمپ های پویا

پمپ های پویا بیشتر به انواع مختلفی از پمپ ها طبقه بندی می شوند و برخی از آنها مورد بحث قرار می گیرد. پمپ های گریز از مرکز ، سانتریفیوژ عمودی ، سانتریفیوژ افقی ، غوطه وری و سیستم های هیدرنت آتش.

1.1) پمپ های گریز از مرکز

پمپ گریز از مرکز چیست
منبع تصویر – Marinersgalaxy
این نوع پمپ ها رایج ترین پمپ های موجود در صنایع در سراسر جهان هستند. این پمپ ها سرعت چرخش بالایی را ایجاد می کنند و انرژی جنبشی مایع را به انرژی فشار تبدیل می کنند. هر زمان که پمپ در عمل باشد ، فشار سیال از ورودی پمپ به خروجی آن افزایش می یابد. تغییر فشار مایع را در سراسر سیستم سوق می دهد.
از آن استفاده می شود که سرعت جریان بالا و افزایش متوسط سر و مورد نیاز است. این مایع حاوی مواد جامد معلق است. در وبلاگ ما ، ما بحث کرده بودیم که منحنی عملکرد پمپ و نحوه خواندن منحنی پمپ چیست.

1.2) پمپ های گریز از مرکز عمودی

پمپ های گریز از مرکز عمودی به عنوان پمپ های کانسیلر نیز نامیده می شوند. این پمپ ها از یک شافت منحصر به فرد استفاده می کنند و طرحی را حفظ می کنند که اجازه می دهد حجم در گودال سقوط کند زیرا یاتاقان ها در خارج از گودال هستند. این حالت پمپ از هیچ ظرف پر برای پوشاندن شافت استفاده می کند ، اما در جای خود از یک بوش دریچه گاز استفاده می کند. واشر قطعات کاربرد متداول این نوع پمپ است.

1.3) پمپ های گریز از مرکز افقی

این نوع پمپ ها شامل حداقل دو پروانه در غیر این صورت بیشتر است. از این پمپ ها در خدمات پمپاژ استفاده می شود. هر مرحله اساساً یک پمپ تقسیم است. تمام مراحل در یک پناهگاه مشابه قرار دارند و روی یک شافت مشابه سوار شده اند. در یک شافت افقی انفرادی ، حداقل هشت مرحله اضافی را می توان نصب کرد. هر مرحله سر را با یک مقدار مساوی افزایش می دهد. پمپ های چند مرحله ای همچنین می توانند مجرد باشند در غیر این صورت مکش دو برابر در اولین پروانه. انواع پمپ ها و همچنین سرویس دهی به این نوع پمپ های گریز از مرکز ارائه شده است.

1.4) پمپ های زیر آب

این پمپ ها همچنین به نام آب طوفان و پمپ های فاضلاب نامگذاری شده اند. کاربرد این پمپ ها عمدتاً شامل خدمات ساختمان ، داخلی ، صنعتی ، تجاری ، روستایی ، شهرداری و بازیافت آب باران است. این پمپ ها برای تغییر آب طوفان ، آب زیر خاک ، فاضلاب ، آب سیاه ، آب خاکستری ، آب باران ، زباله های تجاری ، مواد شیمیایی ، آب متولد شده و مواد غذایی مناسب هستند. کاربردهای این لوله ها عمدتاً در پروانه های مختلف مانند بسته های بسته ، کنترا بلوک ، گرداب ، چند مرحله ای ، تک کانال ، برش ، در غیر این صورت پمپ های چرخ چرخ وجود دارد. برای برنامه های مختلف ، انتخاب گسترده ای در دسترس است که شامل جریان زیاد ، جریان کم ، سر کم ، در غیر این صورت سر بلند است.

1.5) سیستم های هیدرنت آتش نشانی

سیستم های پمپ هیدرنت همچنین به عنوان پمپ های آتش نشانی و پمپ های آتش نشانی شناخته می شوند. این پمپ ها به گونه ای طراحی شده اند که با فشار زیاد و فشار بالایی که می تواند با استفاده از آتش نشانی برای آتش نشانی در صورت آتش سوزی در صنعت استفاده شود ، خدمت کند. لوله های پمپ با یک آبشار آب که فقط به حوادث آتش سوزی اختصاص یافته است ، وصل می شوند. مجاز به استفاده از این پمپ برای یک هدف دیگر نیست. این پمپ ها همچنین در خیابان برای مبارزه با آتش در مناطق مسکونی نصب شده اند. پمپ آتش سوزی نقش مهمی در ایمنی صنعتی دارد. می دانید که آتش سوزی در شروع آتش سوزی بسیار مهم است که ما در مراحل آتش سوزی در مورد آن بحث کرده بودیم.

 

2. پمپ های جابجایی مثبت

پمپ های جابجایی مثبت به انواع مختلفی یعنی پمپ متقابل و پمپ چرخشی طبقه بندی می شوند. این پمپ ها بیشتر طبقه بندی می شوند و برخی از آنها در اینجا مورد بحث قرار می گیرد. دیافراگم ، پمپ دنده ، پمپ پریستالتیک ، لوب و پیستون.

2.1) پمپ های دیافراگم

پمپ های دیافراگم
پمپ دیافراگم کار
پمپ های دیافراگم ، معروف به پمپ های AOD (پمپ های دیافراگم هوا) ، پمپ های پنوماتیک و AODD. این پمپ ها روی فشار پنوماتیک کار می کنند و به قدرت احتیاج ندارند ، از این رو این موارد به ویژه در مواردی که قدرت در دسترس نباشد یا نمی تواند از آن استفاده کند مانند منطقه ای که مواد قابل احتراق وجود دارد استفاده شود. این پمپ ها برای انتقال مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند که نقطه فلش آنها بسیار زیاد است و در استفاده از یک پمپ برق محور ، شیمیایی خورنده ، حلال های فرار و غیره درگیر است. این پمپ ها شامل دو اتاق با دیافراگم هستند که با هوای گیاهی (اصطلاح صنعتی) رانده می شوند. منبع هوا از یک محفظه به اتاق دیگر با دریچه قرقره هوا که درون پمپ ساخته شده است منتقل می شود. این جابجایی ثابت هوا از محفظه به دیگر مایع از یک محفظه دیگر و به لوله کشی و پیشخوان تخلیه ، محفظه دیگر با مایع شارژ می شود.
من در صنعت داروسازی کار کرده بودم که در آن از این پمپ ها برای انتقال متانول از درام HDPE به راکتور استفاده می کردیم.

2.2). پمپ های دنده

پمپ دنده چگونه پمپ دنده کار می کند
منبع تصویر-Michael-Smith-Engineers.co.uk
این پمپ ها نوعی پمپ جابجایی مثبت در حال چرخش هستند ، به این معنی که آنها برای هر انقلاب مقدار پایدار مایع را مجبور می کنند. در پمپ دنده ، چرخ دنده ها توسط موتورهایی که باعث ایجاد خلاء و مکش می شوند ، چرخانده می شوند و به مصرف مایعات کمک می کنند. مایع وارد شده توسط بیشه های چرخ دنده ای که Fuild را به نقطه تخلیه منتقل می کند ، انرژی می یابد. چرخش چرخ دنده ها از جریان عقب مایعات جلوگیری می کند. از پمپ های دنده برای انتقال مایعات ضخیم مانند سوخت و همچنین روغنهای گریس استفاده می شود و برای مواد جامد حاوی سیال مناسب نیست.

2.3) پمپ های پیستون

پمپ های پیستون
نمودار پمپ پیستون
پمپ های پیستون یک نوع نوع پمپ جابجایی مثبت در هر کجا که از پیستون برای مکیدن و فشار تخلیه استفاده می شود ، هستند. این پمپ ها در جایی استفاده می شوند که فشار قابل اعتماد و قابل اعتماد لازم باشد. همانطور که در شکل مشاهده می کنید ، پیستون در این پمپ استفاده می شود که توسط موتور نوسان می کند. از آنجا که پیستون به سمت عقب حرکت می کند ، فضای خالی در پوشش پمپ ایجاد می شود که به دلیل خلاء ، مایعات را به داخل پمپ باز می گرداند. دریچه غیر برگشتی در مکش پمپ نصب شده است تا مایعات از شیر مکش فرار نکنند. حال با پایین آمدن پیستون پمپ ، محفظه را تحت فشار قرار می دهد و مایعات از تخلیه تخلیه می شوند. پیستون پمپ حرکت خود را به سمت بالا و پایین ادامه خواهد داد و پمپ این موارد در انواع مختلفی از ساختمانها استفاده می شود تا حرکت مواد مایع ساده تر شود. پمپ هایی که در مسکن و تجاری استفاده می شوند می توانند آب را کنترل کنند. پمپ های آتش سوزی برای آبپاش های اتوماتیک و آتش نشانان ، آب عجله ای را تأمین می کنند و پمپ های تقویت کننده آب تمیز را در طبقه های بالاتر در آپارتمان ها تأمین می کنند.

2.4 پمپ های لوب

پمپ های لوب
نمودار پمپ لوب
پمپ های لوب شبیه به پمپ های چرخ دنده ای هستند که در آن از لوب ها استفاده می شود که مانند پمپ دنده ای که در آن از چرخ دنده ها استفاده می شود ، در پوشش می چرخند. این لوب ها می چرخند و مکش ایجاد می کنند و مایع مصرف می شود. مایعات وارد شده در محفظه به دلیل لوب ها به دام می افتند و با چرخش این لوب ها ، به عنوان ترانسفر به نقطه تخلیه ، برآمدگی می شود. بر خلاف پمپ های دنده ، لوب ها در تماس فیزیکی نیستند که باعث می شود قابل اطمینان تر باشد و به آنها کمک می کند تا مایعات و مایعات حاوی مواد جامد را کنترل کنند. نکته ای که باید در پمپ های عشق توجه کنید این است که مایعات با عبور از اطراف پوشش منتقل می شوند و نه بین لوب ها. مزیت استفاده از پمپ های لوب این است که می تواند مایعات سنگین حاوی مواد جامد را نیز منتقل کند.

2.5 پمپ های پیچ

پمپ پیچ پمپ پیچ چیست
منبع تصویر – توانمندسازی پمپ ها
پمپ های پیچ انواع پمپ هایی هستند که از پیچ های موجود در آنها تشکیل شده اند و آنها می چرخند تا هدف پمپاژ مایعات را انجام دهند. این پمپ ها از دو یا سه پیچ با نخ های مخالف تشکیل شده اند مانند اگر یک پیچ در پمپ در حال چرخش در جهت عقربه های ساعت باشد ، دیگری دیگری در جهت ضد عقربه های ساعت می چرخد. پیچ ها بر روی شفت های موازی نصب شده اند که دارای چرخ دنده هایی هستند که مشبک می شوند بنابراین شفت ها به هم می چرخند و همه چیز در جای خود باقی می ماند. پیچ ها شفت ها را روشن می کنند و مایع را از طریق پمپ رانندگی می کنند. مانند سایر اشکال پمپ های دوار ، ترخیص بین قطعات متحرک و پوشش پمپ حداقل است.

دیدگاهتان را بنویسید